Az Eucharisztia Isten közeledése az emberhez – Kánoni látogatás Kispesten

Az Eucharisztia Isten közeledése az emberhez – Kánoni látogatás Kispesten

2026-06-22 16:13:25
Szerző: Hajdúdorogi Főegyházmegye/Tóthné Espán Margaréta. További képek: egyházközségi gyűjtemény
Püspöki Liturgia
Kocsis Fülöp érsek
Budapest
Kánoni látogatásra érkezett június 19-én a Budapest-Kispesti Görögkatolikus Parókiára Fülöp metropolita. A háromnapos vizitáció során a főpásztor családokat látogatott, találkozott a közösség tagjaival és képviselőtestületével, vasárnap, június 21-én pedig püspöki Szent Liturgián imádkozott együtt a kispesti görögkatolikusokkal.

A látogatás első napján Seszták István főhelynök segítségével az egyházközség adminisztrációs dokumentumait vették górcső alá. Az ellenőrzésen az anyakönyv vezetését, az iktatást és a hivatalos iratokat is áttekintették. Ezt követően Fülöp atya fogadóórára várta a híveket, akik négyszemközt tehették fel kérdéseiket és mondhatták el az egyházközséggel kapcsolatos észrevételeiket. A péntek esti vecsernyét követően Kvák Evelin, az egyházközség hitoktatója és családja látta vendégül a metropolitát.

A kánoni vizit másnapja utrenyével kezdődött, majd a templomi eszközök leltárja következett. Fülöp atya és az egyházközség parókusa, ifj. Zuró Jozsó atya a délelőtt során meglátogatta Hrabár Tamás atyát. A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye nyugalmazott áldozópapja nyugdíjba vonulása után költözött a magyar fővárosba. A 95 esztendős Tamás atya papi elhívásáról, szemináriumi éveiről, a Kárpátalján hittel és kitartással végzett hivatásáról is mesélt.

Különleges találkozásokat tartogatott a Füzes András képviselőtestületi tagnál tett látogatás. A család egyik gyermeke, Anti megmutatta különleges gyűjteményét Fülöp atyának: mindenkiről van egy képe, akit szeret. A fiatalembernek nem titkolt vágya volt, hogy egy Fülöp atyával közös kép is bekerüljön a gyűjteménybe. Érsek atya örömmel tett eleget a kérésnek.

Ebédre Pihor László és Csernyicskó Angelika látta vendégül Fülöp atyát. Ezt követően a képviselőtestületi tagokkal találkozott a parókián. A beszélgetés során az egyházközséget érintő kérdéseket és észrevételeket vitatták meg.

A látogatás második napján a vecsernyén kívül Jézus-imát is vezetett Fülöp atya az Aranyszájú Szent János tiszteletére szentelt templomban. Ez volt az első ilyen találkozó Kispesten. A képviselőtestületi tagok egy Jaszper Mária által készített csotkival is megajándékozták a főpásztort, aki a másnapi Szent Liturgiát már új imafüzérével a kezében végezte. A nap zárásaként érsek atya Wáczek Tímea képviselőtestületi taghoz és családjához látogatott el.

A kánoni látogatás utolsó napján Utrenyére, majd püspöki Szent Liturgiára várták a híveket. A szertartáson Fülöp atya mellett szolgált az egyházközség parókusa és Jaczkó Sándor budapesti helynök is. Az apró templom megtelt imával. Szívderítő látvány volt a sok kisgyermek jelenléte az oltárnál és a padsorokban.

A nap evangéliumi szakaszában a kafarnaumi százados története hangzott el. „Uram, nem vagyok méltó, hogy betérj házamba. Csak szólj egy szót, és szolgám meggyógyul!” Honnan tudta Jézus, hogy ennek az embernek ekkora hite van? – tette fel a kérdést Fülöp atya. Nemcsak abból, hogy sokaknak parancsoló emberként egyáltalán meg merte kérni Jézust szolgája meggyógyítására, hanem az alázatából is: „nem vagyok méltó”. Az ember hite ugyanis nemcsak az Úristen hatalmának elfogadását jelenti: alázat is kell hozzá, hogy közeledni merjünk felé.

Minél nagyobb a hitünk, annál nagyobb az alázatunk is, amellyel elismerjük Isten nagyságát és a saját méltatlanságunkat.

Az alázat hiánya pedig akkor látszik leginkább, amikor méltatlankodunk vagy sértve érezzük magunkat. Az elhangzott példabeszéd rávilágít arra, hogyan közeledjünk Istenhez és más emberekhez.

„Nem vagyok méltó” – ez a gondolat a római katolikus szentmisében is elhangzik, a görögkatolikusok pedig az áldozás előtt vallják meg ugyanezt: „...a világra jöttél üdvözíteni a bűnösöket, akik között az első én vagyok”. Fülöp atya arra hívta fel a jelenlévők figyelmét, hogy téves következtetés eredménye azért nem áldozni, mert „nem vagyok méltó”. Hálás szívvel kell fogadjuk a közeledését. Engedelmeskedni kell a felszólításnak: „Istenfélelemmel, hittel és szeretettel közeledjetek!” Ahogy Jézus el akart menni a kafarnaumi százados otthonába, úgy a mi szívünkbe is be akar költözni. A felszólítás – „Közeledjetek!” – nemcsak annyit jelent, hogy kiszállok a padból és odamegyek áldozni, hanem a magához az Istenhez való közeledést is.

Ez az igazi alázat: tudom, hogy méltatlan vagyok, de teljesítem az ő akaratát. „Azért vagyunk a Szent Liturgián, hogy részt vegyünk az Eucharisztiában” – hangsúlyozta érsek atya. „Éljünk ezzel a csodálatos ajándékkal, amivel az Isten meghív minket, megajándékoz szeretetével” – bíztatta a híveket.

A Szent Liturgia végén Berecz Andrásné Ági világi elnök mondott köszönetet Fülöp metropolitának a látogatásért, illetve a közösség nevében köszöntötte az aznap születésnapját ünneplő Zuró Jozsó atyát. Mivel épp a látogatás hetében zárult az idei tanév, Fülöp atya megáldotta a Szent Liturgián jelenlevő gyermekeket is. A parókia udvarán a gyerekeket jégrémmel, az édesapákat pedig (apák napja lévén) szintén áldással és egy igazi „apás” ajándékkal várták. Az egyházközség egyik fiatal tagja, Hornyák Bálint verssel köszöntötte az édesapákat. 

A látogatás kapcsán Fülöp atya elmondta: a tapasztaltak alapján Jozsó atyát nagy szeretettel veszik körül a hívek, a látogatásról pedig megerősödéssel és megelégedéssel tér haza, hiszen az átfogó viziten összességében mindent rendben találtak. Kiemelte továbbá, hogy a kánoni látogatás célja nemcsak az ellenőrzés, hanem a találkozás is, hiszen ez segít még inkább megismerni egy-egy közösséget és annak mindennapjait. A személyes találkozások, a közös imádságok, a családokkal és hívekkel való beszélgetések igazán örömtelivé tették ezeket a napokat mindenki számára, s főpásztorunk, mint jó pásztor igazán otthon érezhette magát a rá bízott nyájban Kispesten is.

 

VEZETŐ HÍREK
Útravaló a görögkatolikus iskolákból ballagó nyolcadikos diákoknak

Ahol a kegyelmek áradása élő valóság – a Magyar Kurír interjúja Mosolygó Péter kegyhelyigazgatóval

Testvéri rangadó és református siker a tizenötödik papi-jogász focikupán
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Útravaló a görögkatolikus iskolákból ballagó nyolcadikos diákoknak

Ahol a kegyelmek áradása élő valóság – a Magyar Kurír interjúja Mosolygó Péter kegyhelyigazgatóval

Testvéri rangadó és református siker a tizenötödik papi-jogász focikupán
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
Útravaló a görögkatolikus iskolákból ballagó nyolcadi...
Útravaló a görögkatolikus iskolákból ballagó nyolcadi...
 
Ahol a kegyelmek áradása élő valóság – a Magyar Kur...
Ahol a kegyelmek áradása élő valóság – a Magyar Kur...
 
Kánoni látogatás és püspöki Szent Liturgia Kispesten
Kánoni látogatás és püspöki Szent Liturgia Kispesten
 
Keresztény fiatalok számára hirdetnek egyedülálló kép...
Keresztény fiatalok számára hirdetnek egyedülálló kép...
 
Pihenés és Isten szeretetében való töltekezés – gyer...
Pihenés és Isten szeretetében való töltekezés – gyer...
 
Melegétel-osztás Attila téri Szolgáltatópontunkon
Melegétel-osztás Attila téri Szolgáltatópontunkon