A közös évzáró Szent Liturgiával kezdődött a hajdúdorogi első székesegyházban. Az ünnepi szertartást Fülöp metropolita vezette a helyi szolgálattevők és a görögkatolikus egyházunk fenntartásában működő oktatási intézmények lelki vezetőinek, iskolalelkészeinek koncelebrálásával. Kellemes színfoltja volt a Szent Liturgiának, hogy két intézményvezetőnk, Garda László és Vas Péter igazgató urak és egyik pedagógusunk, Dohos Csaba is a ministránsok között voltak.

Fülöp metropolita a 2025/2026-os tanév közös jelmondatával kezdte ünnepi prédikációját: „A Szentlélekkel kiáradt szívünkbe az Isten szeretete”. Egy teológiai megfogalmazás szerint a Szentlélek nem más, mint az Atya és a Fiú egymás iránti szeretete, amely olyan hatalmas, hogy egy harmadik, isteni személlyé vát. Pál apostol azért fogalmaz múlt időben a rómaiakhoz írt levélben, hogy emlékeztessen: mindannyian részesültünk a Szentlélek kegyelmében.
Fejlődnünk kell az Isten szeretetének fölismeréséhez.
Azzal, hogy az ő szeretete kiáradt szívünkben, Isten ajándékként kínálta föl magát mindannyiunk számára. Ez az ajándék képes formálni az életünket, a személyiségünket, és általa tudjuk átadni Isten szeretetét a ránk bízottaknak is.

Szintén Pál apostol az egyházról úgy fogalmazott, hogy Krisztusban mindannyian egy test vagyunk. De ez a gondolat a saját vonatkozásunkban is igaz: oktatási intézményeink minden tagjával, kicsikkel és nagyokkal egy testet, egy közösséget alkotunk. Ennek a testnek a feje pedig Krisztus.
„Krisztus kapcsolt egybe bennünket.”
Ha ezt képesek vagyunk fölismerni, akkor feladatainkat nem kötelességként, hanem ajándékként kezeljük, Szent Pál szavaival élve: együtt örvendezünk az örvendezőkkel és együtt sírunk a sírókkal.

Prédikációja zárásaként Fülöp atya fontos üzenettel fordult a pedagógusok felé: a vakáció idején se feledkezzünk meg Istennek a Szentlélek által kiáradt szeretetéről, a szabadság alatt is valljuk meg hitünket, mert keresztény létünkben nincs nyári szünet.

A Szent Liturgia után az általános iskola sportcsarnokában folytatódott a tanévzáró. „Ma egy olyan közösséget fogadunk, amelyet a hit, a szolgálat és a nevelés ügye köt össze” – kezdte köszöntőjét Juhász Anikó, a Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium intézményvezetője. Kiemelte: Hajdúdorogon több évtizedes hagyománnyal rendelkezik az egyházi intézményrendszer. Az általános iskola idén, a középiskola pedig jövőre ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Az eltelt évtizedek alatt több ezer gyermeket neveltek az intézményekben a görögkatolikus egyház hagyományai és lelkisége szerint. Megerősítette: bármennyire is alakul át a körülöttünk lévő világ, bármilyen kihívásokkal és bizonytalanságokkal kell szembenézünk, ezek az értékek állandóak, időtállóak, és biztos pontként kísérnek végig bennünket.

Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora a barátságra nevelésről tartott előadást. Rektor úr úgy fogalmazott: a barátság olyan érték, amely rokona annak a szeretetnek, ami a Szentháromság tagjait egymáshoz fűzi, ezáltal pedig minta is számunkra. A Katolikus Egyház Katekizmusának megfogalmazása szerint a barát olyan, hozzánk közel álló társ, akihez lelki tényezők fűznek. Ilyen tényező többek között a rokonszenv, az egyetértés, a bajtársiasság. Fennmaradása és létrejötte egyaránt akarati tényezők, döntések kérdése. Az előadó kiemelte: a barátság létkérdés, az ember természetes szükséglete, a barátok hiánya, a magány pedig egyes betegségek kialakulásában is szerepet játszik.

Az előadást követően a Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskola Csengettyű Gyermekkara örvendeztette meg a hallgatóságot Radics Teréz Kóta-díjas énektanár vezetésével. A gyerekek egy megzenésített verset, népdalokat és kedvencüket, a Sulidalt adták elő. Közreműködött furulyán Racskó Beáta 7. osztályos tanuló, citerán pedig Papp György, a Hajdúdorogi Bocskai Népzenei Együttes művészeti vezetője.

A tanévzáró ünnepség végén Fülöp metropolita és Seszták István, a Hajdúdorogi Főegyházmegye főhelynöke adta át a fenntartó által odaítélt kitüntetéseket. A kitüntetettek nevét és a méltatások egy-egy részletét a beszámoló végén olvashatják.
A pap és a pedagógus életének közös pontja az Istenhez való folyamatos közeledés – köszöntötte a jelenlévőket Seszták István atya. „…ha valaki közületek első akar lenni, legyen mindenkinek a szolgája” – idézte a Szentírás szavait. A Hajdúdorogi Főegyházmegye főhelynöke reményét fejezte ki aziránt, hogy a jelenlévők sokszor kapnak még lehetőséget és meghívást Istentől a szolgálatra.

Az ünnepség hivatalos része a jelenlévők éltetésével és asztali áldással zárult Fülöp metropolita vezetésével.
A finom ebédért és a vendéglátásért ezúton is köszönet illeti a Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola vendéglátós tanulóit és munkatársait. Köszönjük a helyszín biztosítását és berendezését az óvoda, az általános iskola és a gimnázium pedagógusainak, az ünnepség megszervezését és levezénylését pedig a Hajdúdorogi Főegyházmegye Oktatási Irodája munkatársainak és Bródi-Szilágyi Icusnak.

A Hajdúdorogi Főegyházmegye által odaítélt kitüntetések a következők:
Munkája elismeréseként díszoklevelet kapott:
Barnuczné Nagy Mária. Mária 2018-ban kezdte meg munkáját a nyíradonyi Szent Mihály Görögkatolikus Óvodában. Jelenleg a Katica csoport meghatározó segítője, aki szeretetteljes jelenlétével, türelmével és gondoskodásával járul hozzá a gyermekek harmonikus fejlődéséhez. Kollégái megbízható, lelkiismeretes és segítőkész munkatársként ismerik. Az intézmény értékrendjét szavaival és mindennapi tetteivel is hitelesen képviseli. Csendes, háttérben végzett szolgálata nélkülözhetetlen része annak a nevelői küldetésnek, amelyet az óvoda a gyermekekért és családjaikért végez.

Fehér Éva. Éva 2021 októbere óta látja el feladatait a dunaújvárosi Szent Pantaleimon Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában. Munkájára minden helyzetben lehet számítani. Csendesen, mégis rendkívül kitartóan dolgozik. Nem keresi a figyelmet, de munkája nélkülözhetetlen része az intézmény működésének. Ha szükség van rá, akár hétvégén vagy pihenőnapon, soha nem zárkózik el a segítségnyújtástól. Munkáját nagyfokú felelősségtudat, megbízhatóság és példamutató munkamorál jellemzi.

Géja Lászlóné. Katika közel két évtizeden át szolgálta a makói Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda közösségét. Megbízhatósága, lelkiismeretessége és munkabírása minden kolléga számára követendő példává vált. Türelme és kedvessége szebbé tette a gyermekek mindennapjait. Az óvoda közössége mindig számíthatott rá a rendezvények előkészítésében és méltó lebonyolításában. Munkáját nem csupán feladatként, hanem hivatásként élte meg. Közelgő nyugdíjba vonulásával egy olyan kollégától fognak elköszönni, aki szakmai és emberi értékeivel maradandó nyomot hagyott az intézmény történetében.

Kovácsné Szarvák Tünde. Tünde 6 éve dolgozik technikai munkatársként a Szent Tamás Görögkatolikus Általános Iskolában. Munkáját nagy lelkiismerettel, hozzáértéssel végzi. Fontos számára, hogy a gyermekek minden nap méltó környezetben tanulhassanak. A nap jelentős részét a konyhában tölti az étkezések előkészítésével, étkeztetéssel, a konyha rendbetételével. Takarítói feladatokat is. Az iskola minden zugát magáénak érzi. A közösség megbecsült tagja, munkatársaival jó kapcsolatot épített ki.

Ráczné Czakó Erika. Erika munkáját még az Újvárosi Általános Iskolában kezdte, majd a 2010-es fenntartóváltást követően folytatta azt a Szent Tamás Görögkatolikus Általános Iskolában. Nyugdíjazását követően is állományban maradt. Minden nap az iskola szépítésén fáradozik azért, hogy a gyerekek méltó környezetben tanulhassanak. Iskolai rendezvények alkalmával is kiveszi a részét a feladatokból, törekszik arra, hogy a vendégeket méltóan fogadhassák. Szívesen és aktívan vesz részt a közösségi programokon, a technikai közösség egyik motorja.

Szakál Lászlóné. Marika a 80-as években kezdte meg munkáját a Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Középiskolában. A négy évtized alatt generációk nőttek fel a szeme előtt. Hosszú éveken keresztül az intézmény tisztaságáért és rendjéért felelt. Munkáját mindig tisztességgel, lelkiismeretesen végezte, mert számára természetes volt, hogy a rábízott feladatot a lehető legjobban végezze el. A tiszta folyosók, rendezett tantermek mögött ott volt az ő szorgalma, kitartása és láthatatlan, mégis nagyon fontos munkája. 2016 óta portásként dolgozik, de az iskola udvara és környezete is az ő figyelmét és kezeit dicséri.

A Szent Gellért díj arany fokozatát kapta Bodnárné Tőkészki Tímea. A Szent Efrém Görögkatolikus Általános Iskola igazgatóhelyettese több mint két évtizede elkötelezett, magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai munkájával szolgálja a gyermekek nevelését és oktatását. Tanítványai személyiségének sokoldalú fejlesztésére törekszik. Jelentős tapasztalattal rendelkezik a tanulási nehézségek korai felismerése és kezelése, valamint a hátrányos helyzetű gyermekek támogatása területén. Hisz abban, hogy minden gyermek érték, ezért munkáját az esélyteremtés, az elfogadás és a személyre szabott fejlesztés hatja át.

A Szent Gellért díj ezüst fokozatát kapta:
Balog Jánosné. Balogh Jánosné közel 10 éve dolgozik a Szent Tamás Görögkatolikus Óvodában. Munkáját, a gyermekek iránti feltétlen elfogadás jellemzi. Kiemelkedő szakmai tevékenysége különösen a Mozgáskotta módszer alkalmazásában mutatkozik meg. A Katolikus Pedagógiai Intézetben mintegy 80 pedagógus előtt mutatta be a módszer alkalmazását, ahol kimagasló értékelést kapott. Ez a visszajelzés is bizonyítja felkészültségét, hitelességét és módszertani kultúrájának magas színvonalát. Az óvodánkban egy másik speciális módszert, a Persona Doll módszert is eredményesen alkalmazza.

Gálné Bacsár Zsuzsanna. A budapesti Szent Anna Görögkatolikus Gimnázium és Technikum matematikatanára Kárpátalján, Nagyszőlősön született. Férjével a házasságkötésük után költöztek Magyarországra. Erős egyénisége, határozottsága, szakmai tudása, a Jóistenbe, a gyerekekbe, tanításba, nevelésbe vetett hite, szeretete jellemzi őt. A gondolkodásra, a megértésre nevelve tanít. Legendásan híres a tanulókhoz vezető utak megtalálásáról, mellyel a gyengébb diákokat is sikeresen készíti fel az érettségi vizsgára. Keresztény hitét a mindennapokban is megéli, és krisztusi lelkülettel fordul embertársai felé.

Kárándiné Gurbán Edit. Tanítónőként és az alsós munkaközösség vezetőjeként hosszú évek óta kiemelkedő munkát végez a Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskolában. Jó gondolataival, kezdeményezőkészségével és támogató hozzáállásával segíti kollégáit, miközben mindig szem előtt tartja a gyermekek fejlődését és a közösség építését. 2009-ben indította el dráma-színjátszó szakkörét, amellyel komoly sikereket ért el. Munkáját ma is ugyanazzal az elhivatottsággal, szeretettel és szakmai igényességgel végzi, amely egész pedagógusi pályáját végig kísérte.

Kiss Ferencné. A Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskolában a 80-as évek óta dolgozik. Pályája előtt az egészségügyben dolgozott, így az ott megszerzett tapasztalatok pedagógusi munkáját is meghatározták. Rendszeresen képezte magát. Dolgozott napközis nevelőként, alsós tanítóként és rajztanárként is. Minden feladatát ugyanazzal a lelkiismeretességgel és szeretettel végezte. Kollégái mindig számíthattak rá. Nyugdíjba vonulása után is többször visszahívták tanítani, mert szakmai tudására, tapasztalatára és személyiségére továbbra is nagy szükség volt. Jelenleg rajzot tanít.

Koleszár Tímea. Keresztény szellemben, elkötelezetten végzi tanítói munkáját immár 3 évtizede a Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában. A hagyományos nyelvórákon túl angol nyelven oktatja az ének-zenét, a környezetismeretet és a természettudományt is, természetes könnyedséggel hozva közelebb a gyermekekhez az idegen nyelvet. Pedagógusi hivatása elválaszthatatlan példamutató hitéleti tevékenységétől. Hitét nemcsak szavaival, hanem mindennapi tetteivel is megéli. A helyi görögkatolikus egyházközösség aktív tagja. A szellemi és lelki értékek mellett kiemelt figyelmet fordít a nemzeti identitás és a gyökerek ápolására. Szívügye a hagyományőrzés és a lovasíjászat.

Laskay Éva Erzsébet. Több mint 20 éve a Szent Bazil Görögkatolikus Technikum oktatója, meghatározó pedagógusa. Elkötelezett munkájával a szépészeti ágazat meghatározó szereplőjévé vált. A nyíregyházi tagintézményt nem tudnánk elképzelni nélküle. Biológia-, kémia- és környezetvédelmi szakos tanár, valamint közoktatásvezetői végzettséggel is rendelkezik. Az órákon tudatosan épít a tanulók érdeklődésére, a mindennapi életből vett példákra és a munkaerőpiaci szemléletre, így a diákok nemcsak megértik, hanem meg is szeretik a szakmát.

Őri Tiborné. Több mint 20 éve végzi elhivatott és kiemelkedő pedagógiai munkáját a Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában. Szakmai fejlődését folyamatos önképzéssel és továbbképzéseken való aktív részvétellel biztosította. Az iskola gyermekvédelmi felelőseként kiemelt figyelmet fordít a gyermekek testi, lelki és érzelmi biztonságára. A tanórai munka mellett aktívan részt vett az iskola közösségi életének szervezésében. Számos program, hagyományőrző rendezvény, kirándulás és kulturális esemény kezdeményezője és szervezője volt.

Pozsgai Réka Katalin. Immár húsz éve szolgálja a Szent Bazil Görögkatolikus Technikumot példamutató szakmai munkájával, emberségével és rendíthetetlen pedagógusi hitével. Angol nyelv és irodalom szakos tanárként, szakvizsgázott pedagógusként és közoktatási vezetőként nem csupán tudást ad át, hanem jövőt épít. Munkájának középpontjában mindig a tanuló áll. Osztályfőnökként különös figyelmet fordít arra, hogy tanítványai megtalálják helyüket, leküzdjék nehézségeiket, és higgyenek saját lehetőségeikben. Fáradhatatlanul dolgozik a korai iskolaelhagyás csökkentéséért, és azért, hogy diákjai merjenek továbbtanulni, célokat kitűzni és álmaikért tenni.

Varga Gabriella. 1994 óta a Szent Pantaleimon Görögkatolikus Általános Iskola pedagógusa. Hosszú éveken át a felső tagozaton tanított német nyelvet, jelenleg alsó tagozatos osztályfőnökként neveli és oktatja a diákokat. Matematikát, környezetismeretet és testnevelést tanít. Pedagógiai munkájában kiemelt szerepet kap a tapasztalati tanulás. Különösen nagy hangsúlyt fektet arra, hogy tanítványai élményszerűen, saját felfedezéseiken keresztül is megértsék az összefüggéseket, elsajátítsák és mélyítsék az ismereteket. Évek óta szervezi a többnapos, ottalvós nyári sporttábort, amely sok gyermek számára életre szóló élményt jelent.

Vass Emese. A Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda intézményegység-vezetőjének pedagógusi és közösségi szolgálata egyaránt példamutató. Munkásságát a gyermekek iránti feltétlen szeretet, a keresztény emberképre épülő nevelői szemlélet, a magas szintű szakmai igényesség hatja át. Stabil, motiváló pontot jelent a nevelőtestület számára. Az intézmény falai között a keresztény értékek és a szolgálat természetes módon jelennek meg. Az óvodalelkésszel szoros és harmonikus együttműködésben gondoskodik arról, hogy a gyermekek tudásban és lélekben is gyarapodjanak.

Záhonyiné Terdik Mária. A Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda megalakulása óta meghatározó szerepet tölt be az intézmény életében. Munkájával jelentős mértékben hozzájárult az óvoda szakmai arculatának kialakításához és jó hírnevének megerősítéséhez. Pedagógiai tevékenységét a gyermekek iránti szeretet, a szakmai igényesség és a keresztény értékrend következetes képviselete jellemzi. 2023 szeptemberétől intézményegység-vezetőként vezeti az óvoda szakmai munkáját. Életének meghatározó része a magyar népi kultúra. Az intézmény katolikus értékrendjét hitelesen és természetes módon képviseli.

A Szent István díjat Kovács Andrásné Háló Csilla iskolapszichológus kapta. Több mint 10 éve kezdte meg munkáját a Szent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikumban. A serdülők bizalmát elnyerni nem könnyű feladat, a kolléganő azonban rövid idő alatt bebizonyította, hogy képes olyan biztonságos, elfogadó és ítélkezésmentes légkört teremteni, amelyben a diákok megnyílhatnak, kimondhatják félelmeiket, kérdéseiket, küzdelmeiket. Az oktatói testület hamar felismerte szakmai felkészültségét és emberi értékeit. Fontos számára, hogy ne csak a diákokkal, hanem a szülőkkel is megtalálja a közös hangot.

Szent Lídia díjjal ismerték el Marmoly Ferencné Adrienn munkáját. Hivatását a Svetits Intézetben gazdasági munkatársként kezdte. 2015-ben a gyermekvédelem területén folytatta pályáját. Munkájával hozzájárult ahhoz, hogy a leginkább támogatásra szoruló gyermekek ellátása biztos alapokon nyugodhasson. 2019 óta a Hajdúdorogi Főegyházmegye oktatási irodájának munkatársaként végzi az intézményhálózat munkaerő-gazdálkodásával kapcsolatos feladatokat. Mindennapi munkát a közösség iránti felelősség, az egyház szolgálata iránti hűség és csendes, kitartó odaadás jellemzi.
